Ayak Bileğinde Çorap İzi Çıkanlar Dikkat!

Her çorap giydiğinizde lastikli kısımları ayaklarınızı sıkıyor olabilir. Belki son zamanlarda kilo aldınız yada çorabı mağazadan alırken numarasına çok dikkat etmediğiniz için küçük aldınız. Bileğinizde çıkan izleri buna bağlıyor da olabilirsiniz.

Ama dikkat… Bu izler sadece bir veya iki kez olursa, çorapların kaymasını engelleyen elastikliğin çok güçlü olduğunun bir işareti olabilir ancak çorap izleriniz çok yaygınsa vücudunuz size bir şeylerin yanlış gittiğini anlatıyor olabilir.

Uzun çoraplardan giyenlerin bazıları bileklerinde oluşan izlerden rahatsız oluyor. Pek çok kişi bu durumun bir sağlık sorunu olup olmadığını araştırıyor.

Çorap izlerinin sizi hangi sağlık sorunlarına karşı uyarabileceğini bulmak için araştırmalar yapıldı. Yapılan araştırmaların sonunda çorap izlerinin aslında nasıl bir sağlık sorunun habercisi olduğunu öğrenebileceksiniz…

SUSUZLUK HABERCİSİ

Vücudunuz yeterince su almazsa kan damarlarınıza zarar verebilir. Hasarlı damarlar, çevreleyen dokuda sıvının birikmesine izin veren küçük sızıntılar oluşturmaya başlayabilir. Bu sıvının toplanacağı ortak yerler ayak bilekleri ve ayaklardır. Ayak bileklerinizin etrafında görünen çorap izleri vücudunuzun susuz kaldığını gösterebilir.

VARİSLİ BACAKLAR

Bacaklarınızdaki damarlar zayıfladığında, kalbinize yeterince çabuk kan veremezler. Kan daha sonra bacak damarlarınızda birikir ve ağrılı şişmeye neden olur. Bu durum, varisli damarlara katkıda bulunan faktörlerden biridir. Düzenli olarak çorap iziyle karşılaşıyorsanız, vücudunuz size damarlarınızın kanın kalbinize geri akmasına izin vermediğine dair bir sinyal göndermeye çalışıyor olabilir.

DÜZENLİ OLARAK ÇORAP İZİYLE KARŞILAŞIYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Bacaklarınızda düzenli olarak çorap izleri oluşuyorsa, en iyisi bir doktora danışmaktır ancak, rahatsız edici şişmiş bacak hissini hafifletebilecek bazı basit önerileri izleyerek durumu iyileştirebilirsiniz.

Tuzu azaltın.

Sağlıklı kilonuzu koruyun.

Kompresyon çorapları giyin.

Pozisyonunuzu sık sık değiştirin. Uzun süre oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçının.

Alçak topuklu rahat ayakkabılar giyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir